close
متخصص ارتودنسی
گزارش مکتوب کرمان ... معدن تیتانیوم کهنوج گنجینه ای در انتظار توجه
loading...

فاریاب آنلاین

معدن غنی تیتانیوم در جنوب کرمان در حالی با محرومیت همجوار شده که این فلز گرانبها که به فلز قرن شهرت دارد می تواند علاوه بر رفع بیکاری در کهنوج موجب جهشی بلند در تولید ملی و قطع وابستگی به واردات باشد. به نظر می رسد واژه محرومیت در استان کرمان با شهرستانهای جنوبی این استان گره خورده است، نبود سرمایه گذاری بر روی بخشهای زیر بنایی شهرستانهای جنوبی استان کرمان در سالهای گذشته موجب شده همچنان عده ای از مردم کپر نشین باشند.خشکسالی و نبود اشتغال نیز دلیل تشدید فقر و بیکاری در این مناطق است. هر چند طی سالهای…

گزارش مکتوب کرمان ... معدن تیتانیوم کهنوج گنجینه ای در انتظار توجه

سینا بازدید : 146 19 / 02 / 1391 زمان : نظرات ()

معدن غنی تیتانیوم در جنوب کرمان در حالی با محرومیت همجوار شده که این فلز گرانبها که به فلز قرن شهرت دارد می تواند علاوه بر رفع بیکاری در کهنوج موجب جهشی بلند در تولید ملی و قطع وابستگی به واردات باشد.
به نظر می رسد واژه محرومیت در استان کرمان با شهرستانهای جنوبی این استان گره خورده است، نبود سرمایه گذاری بر روی بخشهای زیر بنایی شهرستانهای جنوبی استان کرمان در سالهای گذشته موجب شده همچنان عده ای از مردم کپر نشین باشند.
خشکسالی و نبود اشتغال نیز دلیل تشدید فقر و بیکاری در این مناطق است.
هر چند طی سالهای اخیر توجه به جنوب کرمان افزایش یافته است اما عمق محرومیت به حدی است که رفع این مشکلات به سالها تلاش و سرمایه گذاری نیاز دارد ؛ این درحالی است که به گفته کارشناسان اقتصادی جنوب استان کرمان گنجینه ای بی نظیر از پتانسیلهای مختلف اقتصادی است که دست نخورده باقی مانده اند و در صورت سرمایه گذاری و توجه به نیروهای بومی این مناطق می توان به سادگی آینده جنوب کرمان راتضمین کرد.
با نگاهی گذرا بر ذخایر معدنی جنوب استان کرمان می توان به این واقعیت رسید که در صورت فعال شدن معادن این مناطق می توان در کنار رفع مشکل بیکاری در جنوب کرمان در کنار کشاورزی یکی از مهمترین پایه های اقتصادی نه تنها استان کرمان بلکه کشور را نیز استوار کرد.
وجود معادن گسترده مس، کروم، منیزیم و کرومیت از جمله پتانسیلهای بی نظیر جنوب کرمان است که علیرغم تمام مشکلات اقتصادی موجود در منطقه همچنان در انتظار تدبیر مسئولان برای تبدیل شدن به یک قطب اقتصادی هستند.
اما علامت سوال بزرگ جنوب استان کرمان که بدون اغراق بزرگترین گنجینه معدنی کشور نیز محسوب می شود و تا کنون اقدامی در راستای فعال سازی آن صورت نگرفته است معدن بزرگ و ثروتمند تیتانیوم کهنوج است.
این معدن که یکی از بزرگترین معادن جهان لقب گرفته است دارای بیشترین ذخایر تیتانیوم در خاورمیانه است اما سالهاست که دست نخورده باقی مانده و غیر فعال در حسرت نگاهی مدبرانه نظاره گر فقر و محرومیت مردمانی است که تنها در چند کیلومتری آن به دلیل خشکسالی و نبود اشتغال همچنان در کپرهای خود زندگی می کنند در حالیکه در صورت فعالیت این معدن غنی می توان جهشی بزرگ را در تولید ملی و رفع نیازمندی به این محصول از بازارهای خارجی را مشاهده کرد.
این ثروت بی نظیر که می تواند در علوم فرا مدرن جهان نقش تعیین کننده ایفا کند در 25 کیلومتری جنوب شهر کهنوج در منطقه ای به نام بند کوه واقع شده است وسه کیلومتر مربع مساحت دارد.
تخمین زده می شود که کانسنگ این معدن 42 میلیون تن باشد و الیمنیت معدن نیز بیش از2 میلیون تن برآورد می شود و گفته می شود کانی اصلی این معدن ایلیمنت، منیتیت و ایادیوم است.
طبق بررسی کارشناسان ذخیره معادن آبرفتی و سنگ معدن معادن 600 میلیون تن است.
در حالیکه طی سالهای اخیر بارها در خصوص بهره برداری از این معدن و سرمایه گذاری در آن بحث شده است اما بهره برداری نهایی از معدن همچنان در پیچ و خم مشکلات متوقف شده است و ورود مسئولان ملی برای رفع مشکلات و سرمایه گذاری در معدن تیتانیون کهنوج ضروری به نظر می رسد.
این در حالی است که فلز تیتانیوم یکی از گرانبها ترین فلزهای موجود در جهان محسوب می شود که کار برد وسیعی در علوم هوا فضا، صنایع پزشکی و علوم فوق مدرن دارد همچنین در صنعت لاستیک سازی و رنگ سازی نیز از پر مصرف ترین فلزها محسوب می شود.
هر چند از این فلز در علوم فوق مدرن در کشور نمی توان استفاده بهینه برد اما می توان با تولید رنگدانه و با توجه به تحریمهای موجود نیاز فزاینده صنایع داخلی را که هم اکنون با مشکل تامین رنگدانه نیز مواجه هستند رفع کرد و در راستای صادرات این فلز به سایر کشور ها نیز بازار را در دست گرفت و به بزرگترین صادر کننده های این فلز تبدیل شد.
همچنین با توجه به پیشرفتهای علمی دانشمندان ایرانی به سادگی می توان با ایجاد صنایع و علوم پائین دستی و بالا دستی گامی دیگر به سوی تبدیل شدن به قدرت اول علمی خاورمیانه برداشت.
محمد صالح، کارشناس معدن در خصوص معدن تیتانیوم کهنوج می گوید: این معدن بدون شک از مهمترین ذخایر معدنی ایران محسوب می شود که می تواند نیاز داخل کشور به این فلز را مرتفع کند و حتی ایران را به تولید کننده و صادر کننده پیگمنت در مرحله اول و در مراحل بعدی محصولات پیشرفته تر تبدیل کند.
وی گفت: پیگمنت که از محصولات مراحل نخست این فلز محسوب می شود کار برد فراوانی در صنایع تولید لاستیک و همچنین جوهر سازی و تولید رنگ در کشور دارد و به دلیل عدم وجود این ماده اولیه در کشور هم اکنون وابسته صد درصد به واردات محصول هستیم.
وی افزود: در حقیقت تولید پیگمنت تنها یکی از محصولهای ابتدایی این معدن محسوب می شود و در صورت سرمایه گذاری وسیع تر می توان فلز تیتانیوم را که به فلز قرن نیز شهرت دارد تولید کرد.
صالح افزود: تنها قیمت پیگمنت که تولید کننده نخست آن در جهان هم اکنون اوکراین و چین هستند 2 هزارو400 دلار تخمین زده می شود و تیتانیوم نیز به دلیل وزن مخصوص کم اما مقاومت بسیار بالا می تواند در تولید هواپیما و صنایع فضایی و علوم پزشکی کاربرد وسیع داشته باشد.
وی سرمایه گذاری در این معادن و تولید تیتانیوم را در حقیقت کانالی استراتژیک به آینده اقتصادی کشور دانست و گفت: نباید با مسکوت گذاشتن این معدن یکی از مهمترین زمینه های پیشرفت و توسعه کشور را مختل کرد.
وی قیمت محصول تیتانیوم در بازارهای جهانی را بالا عنوان کرد و گفت: در برخی بازارهای جهانی این محصول تا 25 هزار دلار نیز معامله می شود.
صالح افزود: درکنار تولید تیتانیوم که به دلیل افزایش تقاضا در سطح جهان به دلیل خصوصیاتش به فلز قرن شهرت یافته است می توان فلزهایی همچون فروتیتانیوم و کامپوزیت را نیز تولید کرد.
وی افزود: تنها در بخش رنگدانه که سالانه بیش از 35 هزار تن پیگمنت در کشور استفاده می شود و 100 درصد آن وارد می شود می توان با راه اندازی مرحله نخست این کارخانه وابستگی خارجی را به کلی قطع کرد و حتی به صادر کننده نیز تبدیل شد.
فرماندار شهرستان کهنوج هم در خصوص معدن تیتانیوم کهنوج گفت: هم اکنون با سرمایه گذاری اولیه کنستانتره در این معدن تولید می شود.
عباس اطمینانی افزود: در طول19 سال طرحهای مطالعاتی گسترده ای در معادن تیتانیوم کهنوج انجام شده و میلیاردها تومان صرف این مطالعات شده است که هنوز جواب لازم را نداده است.
اطمینانی با اشاره به مصوبات سفر دولت به جنوب کرمان در خصوص فعال سازی معدن گفت: در این مصوبه قرار بر انجام مناقصه برای احداث مرحله رنگدانه شده بود که تا کنون هیچ شرکت داخلی برای این امر پیش قدم نشده است.
با گذشت دهها سال از طرح مطالعاتی معدن تیتانیوم ، این ثروت بی نظیر در انتظار تدبیر مسئولان است که بتوان عملا میزان تولید ملی را افزایش داد و وابستگی به کشورهای خارجی در تامین نیاز صنایع داخلی را به صفر رساند.
اطمینانی دلیل عدم سرمایه گذاری داخلی را هزینه بسیار بالای آن دانست و اینکه معمولا سرمایه گذار می خواهد معدن و طرح صنعتی را یکجا دریافت کند که به دلایلی واگذاری این معدن امکانپذیر نیست.
فرماندار کهنوج فعالیت این معدن را در مرحله های مختلف دانست و گفت: مرحله نخست تولید کنستانتره است که در سطح ویژه ای در حال انجام است ، مرحله بعد تولید رنگدانه است که از مهمترین نیازهای داخلی کشور محسوب می شود.
وی افزود: در سفر دور جدید دولت سرمایه گذاری بر روی معدن تیتانیوم کهنوج در دستور کار قرار دارد و ما نیز معتقد هستیم دولت برای سرمایه گذاری در این معدن باید راسا وارد شود و منتظر سرمایه بخش خصوصی نباشد.
معادن کرومیت و منیزیم کهنوج نیز همچنان شاهد برداشت با ظرفیت مطلوب نیستند اما آنچه که در این میان مایه امیدواری است توقف قاچاق سنگهای معادن کهنوج به چین است.
طی سالهای اخیر کشاورزان جنوب کرمان که به دلیل خشکسالی بیکار شده بودند با جمع آوری سنگهای معادن کهنوج و خرده فروشی آن به دلالان روزگار خود را می گذراندند.
در این میان دلالان نیز با انتقال سنگهای معدنی به خلیج فارس و فروش آنها به کشتی های چینی و کشورهای عربی این سنگهای مرغوب را به قیمت اندک به دلالان بین المللی می فروختند که طی سال گذشته این روند متوقف شده است .

برچسب ها کهنوج ,
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
فاریاب نگین سبز کرمان به نام خدای زیباییها هدف ما ازراه اندازی این وبلاگ معرفی شهرستان فاریاب به هموطنانم میباشد. راهنمایی شماعزیزان میتواندیاری گر ما باشد.
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  عملکرد فرمانداری فاریاب را چگونه ارزیابی می کنید ؟
  نظرتان درمورد سایت فاریاب آنلاین چیست؟

  گالری تصاویر
  0nraqdvtg6twkrmr0s5.jpg llvnw1tjtpkx3ljw6wx.jpg qualavs6igghtxtmhoik.jpg 35dghpi68jqfgwk78gz.jpg fdfo4z3disr41fneum.jpg avf2q1wjd504x52yx6lo.jpg 5ih0n08i9zcpj8c1m7vj.jpg 5qhg4uud81dazds5d2o.jpg
  آمار سایت
 • کل مطالب : 74
 • کل نظرات : 56
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 18
 • آی پی امروز : 6
 • آی پی دیروز : 12
 • بازدید امروز : 50
 • باردید دیروز : 24
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 6
 • بازدید هفته : 202
 • بازدید ماه : 351
 • بازدید سال : 3,476
 • بازدید کلی : 47,677
 • کدهای اختصاصی

  اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

  کدلوگوی ما

  وبلاگ شهرستان فاریاب

  وبلاگ-کد لوگو و بنر
  خدمات الکترونیک